رشته معماری چیست؟ | معماری نواز


رشته معماری چیست؟ | معماری نواز

به عبارتی در تعاریف معماری و تعریف کلی معماری باید گفت که معماری هنر سازماندهی فضاست و این هنر از راه ساختمان بیان می‌ شود . طی ۱۰ هزار سال تمدن مصر باستان که در دره نیل واقع شده یکی از شاخص‌ترین تمدن‌های زمانه خود است. حتی امروزه آثار معماریی مانند مجسمهٔ ابوالهول و اهرام جزو میراث فرهنگی یونسکو محسوب می‌شوند. از ۵۵۰۰ تا ۲۸۰۰ سال قبل، فرمانروایان قدرتمند مصر بناهای عظیم و شگفت‌انگیز زیادی از جمله اهرام، آرامگاه‌ها و معابد زیادی در مصر ساختند که تا امروز پا برجاست.

  • زمانی که برای تهیه یک ابزار برقی به بازار یا فروشگاه ابزار می روید، لازم است چندین نکته را مدنظر قرار دهید و مشخصات و …
  • در این مطلب تلاش کردیم انواع شیت بندی معماری، اصول و نکات و قوانین شیت بندی معماری را براساس تجربه و منابع مختلف در اختیار شما قرار دهیم.
  • حفظ ساختار موجود در مقابل بارها و نیروهای وارد بر آن در پدیده‌های طبیعت، مهم‌ترین فلسفه وجودی سازه آن‌ها است که در سازه‌های طبیعی از روش‌های مختلفی برای مقابله با نیروهای خارجی تهدیدگر استفاده می‌شود.
  • از دهه ۱۹۸۰ به بعد که پیچیدگی ساختمان‌ها در زمینه‌های مختلفی از قبیل سیستم‌های سازه ای، انرژی و فناوری افزایش یافته‌است، شاخه معماری به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌است.
  • در پروژه های ساده و کوچک تر معمولا برای طراحی نیاز به فرد حرفه ای و دارای مدرک معتبر نیست.

اگر این دپارتمان در دفاتر معماری وجود داشته باشد که بسیار عالی است اما حتی اگر دپارتمانی در این زمینه در دفتر معماری وجود نداشت در هر دو صورت باید مشاوره‌های لازم برای متریال و مصالح ساختمانی به مهندسی معماری کارفرما داده شود. در نتیجه رشته‌ی معماری دارای‌دو‌جنبه هنری و فنی‌است و معمار یک هنرمند است و نیاز به پشتکار‌زیادی دارد و معمار باید قدرت‌تخیل زیادی داشته‌باشد. بین نظریه‌ها و سایر آنچه استادان دانشکده‌های معماری و دستیاران آنها به دانشجویان می‌آموزند و چیز واقعی که همان «ساختمان»‌ است اختلاف زیادی وجود‌دارد.

پیدایش و معماری بومی[ویرایش]

همچنین یک دفتر معماری باید ملاحظات فعالیت در کشور عزیزمان ایران را نیز مد نظر داشته باشد. یعنی تورم، تغییر قیمت‌ها، نبود پیمانکار در یک بازه زمانی و اجبار برای همکاری با یک پیمانکار گران قیمت‌تر باید در بودجه بندی و کنترل بودجه لحاظ شود. در این مقاله از شرکت طراحی دکوراسیون داخلی کارمانی به تعریف مفهوم طراحی پلان فاز یک معماری پرداختیم و به تفاوت های آن با سایر فاز های طراحی نقشه باهم صحبت کردیم. تا به اینجای مطالب مشخص شد که هر پروژه معماری شامل سه فاز صفر، ۱ و ۲ است.

• جهت بندی، چینش و ابعاد:

از طرفی نوع سبک، فرمت و مقیاس المان ها نیز باید یکپارچه باشند. در شیت بندی کامپیوتری ابتدا به کمک یکی از نرم افزارهای گفته شده، طرح دو بعدی انجام شده و پس از آن با کمک 3D Max و یا اسکچ آپ، طرح مورد نظر حجم پیدا کرده و مشخص می گردد. در تمامی این نرم افزارها خروجی طرح و پلان معماری ساختمان با فرمت jpg خواهد بود و سپس با فتوشاپ طرح نهایی را روی مقوا پلات می کنند.

به بیان دیگر انسان، کاربری مُنفعل است که خواسته ها و سلایق او برایش تعریف می شود. به طور مثال موزه گوگنهایم اثر فرانک گری با خودنمایی و نادیده گرفتن مقیاس انسانی، سعی در فراموش کردن انسان و نیازهای او دارد. یک معمار باید علاوه بر طراحی فضا و ساخت و ساز قدرت خلاقیت داشته باشد وشرایط اقلیمی، فرهنگ و رسوم منطقه ای و نقاط مثبت و منفی پروژه را بررسی کرده و از آن آگاه باشد. اضافه کردن اجزای مختلف در شیت بندی دستی باید به گونه ای باشد که پیوسته جلو برود و نتوان آنها را جابجا کرد. از دیدگاه عملی، محیط ساخته‌شده به‌شدت بر طرح‌های معماری که به‌خوبی طراحی و ایجاد شده‌اند، تکیه دارد.